Památný den Sokolstva

Aktualizováno: 14. 10. 2022

V dnech 7.10. - 10.10. můžete spatřit vlát na obecním úřadě v Tymákově Sokolskou vlajku ku příležitosti památného dne sokolstva, významného dne České republiky. Připomínáme si tím členy Sokola padlé během domácích odbojů a zejména tragické události, které se staly právě v noci ze 7. na 8. října v roce 1941. Tehdy Gestapo zatklo téměř naráz všechny hlavní sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot s cílem totálně zlikvidovat celý spolek. Většina z 1500 zajatých členů byla mučena, vězněna a deportována do koncentračních táborů, odkud se téměř nikdo do svých funkcí již nevrátil. Šlo o nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové skupině. Nacisté totiž oprávněně považovali Českou obec sokolskou za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž členové sloužili v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Jednoty Sokola napříč celou Českou republikou pořádají pietní akty a vzpomínkové akce. Pro více informací a mapu akci navštivte webové stránka Sokola: